array

Yazdır

 

 

 

 

İYİLİK VE TAKVA


     Her insanın dilinde olan iyilik ve takva sözcükleri günümüzde ne kadar icraata geçebiliyor? Ne kadar iyiyiz! Takvanın ölçüsü nedir? “ İnsanların birbirine üstünlükleri yalnız takva iledir” buyuran bir peygamber ümmetinin ne kadar gündemindedir takva?
     Takva iyilikle kazanılacak bir olgu, insanın önce gönlünü Allah’a açmasıyla başlayacak. Allah’a açılacak gönlün anahtarı Allah (cc)’de değil midir zaten? Araya süngüler çekmek niye? İnsanlar arasındaki kin, öfke, hırs doğuran ne varsa temel sorun burada. Gönlümüzün anahtarının sahibi olan Rabbe bir kez daha namazımızla, zekâtımızla, orucumuzla, yetimi gözetmemizle, Allah’ın hoşnut olacağı, razı olacağı ameller ile, “Buyur Rabbim beni yönetmek istediğin gibi yönetebilirsin” diyerek, tam teslimiyetle başlayacağız.
      Efendiler Efendisi Hz. Muhammed (sav) buyuruyor ki “İyilikte yarışın”. İyilikte yarışmak için iyilerle beraber olmak gerek. Peki, kimdir bu “iyi” tabirinin altını dolduran? Yetimin hakkını el üstünden tutan, kul hakkından ateşten sakınırcasına sakınan, ahlakı, edebi her şeyin önünde gören! Bu özelliklere ne kadar sahip olduğumuzu sorgulayarak Allah’ın ol dediği yerde olabilmektir takva, yapacağımız her şeyi Allah için yapmaktır. Takva kalbini kıble gâh kılmak, yönümüzü Allah’a çevirmek,  velhasıl, “iyi” bir insan, hakikatli bir mümin olabilmektir.

 

Zeynep Dilara YÜKSEL
Niğde Anadolu İmam Hatip Lisesi 10-B Sınıfı

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Copyright Joomla. Joomla Templates 2.5 | By M.Özel